Blog

Jaki klimatyzator kupić do mieszkania?

By 10 lipca 2021 maj 16th, 2023 No Comments
klimatyzator

Lato to pora największych upałów, których nie da się przetrwać bez sposobów na ochłodzenie. Żeby znaleźć odpoczynek od gorąca, można sięgać po różne rozwiązania – jeść lody, pić zimne napoje, włączać wiatrak. Wszystkie te metody działają jednak tylko na krótką metę. Żeby zagwarantować sobie trwalszy efekt, należy sięgnąć po specjalny sprzęt.

Urządzeniem, które sprawia, że upalne dni stają się znośniejsze, jest oczywiście klimatyzator. Kiedyś sprzęt ten można było zobaczyć tylko w biurach czy w przestrzeniach użyteczności publicznej. Dziś jednak coraz częściej jest on zakładany w domach. Dzięki temu mieszkanie w letni dzień staje się prawdziwym miejscem wypoczynku, w którym można schronić się przed zewnętrzną spiekotą.

Różnice między klimatyzatorami

Żeby cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie daje klimatyzacja, trzeba jednak wybrać odpowiednie urządzenie do swojego mieszkania. Nie wszystkie z nich są bowiem takie same. Można decydować między tymi o jednych właściwościach, a tymi o drugich właściwościach.

Jednym z podstawowych rozróżnień w obrębie klimatyzatorów jest to, którego dokonuje się między klimatyzatorem przenośnym a klimatyzatorem stacjonarnym. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, ma tę zaletę, że można go transportować z miejsca na miejsce – na przykład z pokoju do pokoju. Jeżeli jednak dobrze wiemy, w jakim pomieszczeniu klimatyzator sprawdzi się najlepiej i można go zamontować na stałe, to nie ma przeszkód do tego, abyśmy postawili na stacjonarną wersję sprzętu.

Innym rozróżnieniem dotyczącym klimatyzatorów jest to między urządzeniem typu monoblock, a urządzeniem typu split. Pierwsze z nich ma do siebie to, że posiada dość grubą rurę odprowadzającą ciepło na zewnątrz. Powoduje ona, że korzystając z klimatyzatora typu monoblock, trzeba mieć częściowo otwarte okno. Konieczność taka nie zachodzi jednak w momencie, gdy posiada się klimatyzator typu split. Wyposażony jest on jedynie w cienki przewód, który nie rodzi konieczności szerokiego otwierania okna.