Blog

Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

By 20 lipca 2021 maj 16th, 2023 No Comments
pracownik montuje klimatyzację

W domu jednorodzinnym najlepiej sprawdzi się klimatyzacja typu split, z jednostki zewnętrznej ze skraplaczem oraz wewnętrznej, parownika, kabli elektrycznych i przewodu freonowego z czynnikiem chłodniczym. Jest najbardziej praktyczna i komfortowa, a także estetyczna oraz pracująca bardzo cicho. Sprawdź, jak przebiega jej montaż.

Krok pierwszy: wywiercenie otworu pod montaż jednostek

Przystępując do montażu klimatyzacji należy najpierw wykonać w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy około pięciu centymetrów, przez który wyprowadzone zostaną rury oraz kable elektryczne. Gdy dziura zostanie już wywiercona, należy poziomo do konstrukcji nośnej ściany zamocować wspornik.

Krok drugi: podłączenie przewodów do jednostki wewnętrznej

Następnym krokiem podczas montażu klimatyzacji jest podłączenie przewodu freonowego i kabla elektrycznego do jednostki wewnętrznej. Kolejno należy połączyć ze sobą przewody oraz rurki do skroplin. Zanim podłączysz przewody, owiń je taśmą izolacyjną i przełóż kable na zewnątrz. Na koniec osadź jednostkę wewnętrzną na stelażu.

Krok trzeci: montaż jednostki zewnętrznej

Po podłączeniu przewodów nadszedł czas na montaż zewnętrznej jednostki klimatyzacji poza budynkiem. Można ją zainstalować na elewacji, dachu lub na balkonie, koniecznie w zacienionym miejscu, na sztywnej i stabilnej podstawie. Pod spodem jednostki zewnętrznej podłącza się odpływ skroplin.

Krok czwarty: przyłączenie przewodu freonowego

Montaż klimatyzacji kończy się przyłączeniem przewodu freonowego, składającego się z dwóch rurek o różnych średnicach, owiniętych izolacją termiczną. Jego długość przewodu dostosowuje się do odległości pomiędzy jednostkami zewnętrzną a wewnętrzną. Usuwa się zadziory z rur, nakłada nakrętki, wykonuje kielichowanie i gotowe.

Nasi fachowcy przed oddaniem klimatyzacji domowej do użytkowania sprawdzają szczelność układu, a także dokonują odpowietrzenia instalacji freonowej i usuwają z niej wilgoć.

Montujemy klimatyzację zarówno w domach, jak i w mieszkaniach, biurach, lokalach użytkowych, magazynach oraz sklepach.