Blog

Na czym polega napełnianie klimatyzacji?

By 8 września 2021 maj 16th, 2023 No Comments
napełnianie klimatyzacji

Klimatyzacja to bez dwóch zdań bardzo praktyczna instalacja, która przy okazji znacznie podnosi komfort przebywania w domu czy biurze. Oczywiście samych rodzajów klimatyzatorów jest kilka i dobierane są one do konkretnych potrzeb i formy pomieszczeń. Jednak bez względu na wszystko o klimatyzację trzeba dbać, a jednym z ważnych elementów wpływających na prawidłową pracę urządzenia jest napełnianie klimatyzacji. Na czym ono jednak w ogóle polega? Zastanówmy się przez chwilę nad tą sprawą!

Dlaczego warto regularnie napełniać klimatyzację?

Warto zacząć od tego, dlaczego to takie ważne, aby regularnie serwisować klimatyzację. Wiele osób może dziwić się takiej potrzebie, wydawać się bowiem może, że instalacja tego typu jest układem zamkniętym. Jest to oczywiście prawda, jednak wystarczy niewielka nieszczelność, teoretycznie nieszkodliwa, aby znacznie spadła wydajność całej klimatyzacji. Trzeba też przyznać, że niektóre materiały i cały montaż instalacji może przyczynić się do niewielkich, ale stałych ubytków czynnika chłodzącego. I tutaj pojawia się główny powód, dla którego klimatyzację należy regularnie serwisować. Otóż bez dostatecznej ilości czynnika chłodzącego jednostka wewnętrzna klimatyzacji może utracić nawet kilkadziesiąt procent swojej wydajności. Do tego cały system jest przy tym nadwyrężany i przegrzewa się, a to z kolei prowadzić może do często nieodwracalnych i poważnych uszkodzeń całej instalacji. Zatem zgodnie z regułą: “zapobiegaj, a nie naprawiaj”, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji. Na czym jednak polega taka usługa?

Napełnianie klimatyzacji – na czym polega?

Chociaż może to niektórych zdziwić, proces napełniania klimatyzacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności całego układu, a następnie na wytworzeniu w nim próżni. Do tego celu używa się specjalistycznych urządzeń, a dokładniej pomp i mierników. Następnie, po uzyskaniu odpowiednich warunków do układu podłączona zostaje butla z odpowiednim czynnikiem chłodniczym, który wtłacza się do systemu w precyzyjnie dobranej ilości wymaganej do prawidłowego działania klimatyzacji. Ważne jest też to, że podczas procesu jej napełniania trzeba cały czas kontrolować temperaturę na parowniku, czyli tak zwanej jednostce wewnętrznej klimatyzatora.