Blog

Jakie standardy powinna spełniać komora chłodnicza stosowana w przemyśle spożywczym?

By 26 stycznia 2022 maj 16th, 2023 No Comments
komora chłodnicza

Komory chłodnicze zbudowane są przede wszystkim z myślą o przechowywaniu różnorodnych produktów w odpowiedniej temperaturze. Stosowane są głównie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Jak zbudowana jest komora chłodnicza?

Komora chłodnicza jest doskonałym rozwiązaniem do przechowywania produktów w stałej temperaturze. Stanowi ona zamkniętą przestrzeń, która jest otoczona przegrodami o wysokiej izolacji cieplnej i paroszczelności. W środku utrzymywana jest stała temperaturaktóra jest ściśle określana dla potrzeb określonych produktów. Cała konstrukcja powinna być wykonana z materiałów trwałych o wysokiej jakości, bo tylko takie zapewnią szczelność i utrudniają przenikanie ciepła. Najczęściej wykorzystywane są płyty warstwowe z rdzeniem styropnianowym lub poliuterynowym. Bardzo ważne jest również to, żeby użyte materiały były bezwonne, odporne na gnicie, stabilne chemicznie i niskopalne.

Jakie warunki powinna spełniać komora chłodnicza stosowana w przemyśle spożywczym?

Komory chłodnicze stosowane w przemyśle spożywczym powinny spełniać odpowiednie standardy. Dobrze wykonane gwarantują zachowanie dokładnie wyznaczonych parametrów. Muszą być ściśle dopasowane do potrzeb oraz specyfiki produktów w nich przechowywanych. Nowoczesne, sprawdzone komory chłodnicze są dostępne w Firmie Instal-Tech. Właściwie przygotowane powinny zabezpieczać żywność przed utratą masy w wyniku parowania wody, jak również zapobiegać rozwojowi bakterii gnilnych, które odpowiadają za psucie się żywności. Przechowywane w takich komorach produkty spożywcze zachowują swoje wartości odżywcze. Świeże artykuły zachowują swój smak, zapach, masę, konsystencję i kolor. Komora musi być szczelna, bo tylko taka uniemożliwia dostęp do środka insektom i gryzoniom. Drzwi komory powinny być wykonane z materiału, który nie pozwala na przedostanie się ciepła z zewnątrz. Dobrym sposobem jest montaż kurtyn powietrznych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich warunków wydłużona zostaje przydatność produktów do spożycia.