Blog

Jakie są zasady prawidłowego używania klimatyzacji?

By 18 marca 2022 maj 16th, 2023 No Comments
klimatyzacja

Klimatyzacja to urządzenie, bez którego wielu nie wyobrażamy sobie przebywania w biurze, samochodzie czy sklepie. Jakich zasad należy przestrzegać, aby spełniała swoje zadanie?

Klimatyzacja w pomieszczeniach

Klimatyzacja ma swoich zwolenników i przeciwników. W przypadku tych drugich niechęć może wynikać z niewiedzy jej prawidłowego użytkowania. Wystarczy poznać kilka zasad właściwego korzystania z tego urządzenia, aby przekonać się, że nie jest tak szkodliwa, jak sądzimy. Klimatyzacja służy głównie do ochładzania powietrza w pomieszczeniu w upalne dni. Montowana jest we wszystkich biurowcach, marketach, halach produkcyjnych, a nawet w mieszkaniach, można powiedzieć, że niemalże wszędzie. Przede wszystkim ma spełniać najistotniejsze zadanie, jakim jest komfort przebywania wewnątrz, gdy na dworze skwar. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do wielkości, kształtu i ilości pomieszczeń, oraz liczby przebywających w nim osób. W zakupie klimatyzacji warto zdać się na firmę Instal-Tech, która posiada wysokiej jakości urządzenia zarówno dla gospodarstw domowych, małych biur, jak i hal przemysłowych.

Zasady prawidłowego użytkowania klimatyzacji

Dla skutecznej pracy urządzenia należy zamykać okna oraz w miarę możliwości zasłaniać je roletami, dzięki temu do pomieszczeń nie będzie wpadać ciepłe powietrze z otoczenia. Pozwala to na utrzymaniu jednakowej temperatury wewnątrz oraz mniejszego poboru energii. Bardzo ważna jest różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu a tą za oknem, nie powinna być wyższa niż 6 oC do 7 oC. Istotne jest to w przypadku, gdy często przechodzi z pomieszczenia klimatyzowanego na zewnątrz. Z kolei strumień nawiewu nie powinien być skierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu. Najważniejsze jest regularne serwisowanie z wymianą filtrów, najczęściej wskazane jest raz w roku oraz czyszczenie i odgrzybianie. Jeśli klimatyzator wydziela nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o jego zanieczyszczeniu.