Blog

Czym charakteryzują się komory chłodnicze?

By 5 maja 2022 maj 16th, 2023 No Comments
komora chłodnicza do przechowywania żywności

Komory chłodnicze to urządzenia przeznaczone do przechowywania półproduktów oraz gotowych wyrobów w niskiej temperaturze. Stanowią one wyposażenie sklepów, przetwórni spożywczych, zakładów gastronomicznych.

Jak zbudowane są komory chłodnicze?

Komory chłodnicze wytwarzane są z wytrzymałego, bezwonnego materiału. Jest on też łatwy do utrzymania czystości. Jest to szczególnie ważne do zachowania najwyższych standardów sanitarnych. Ponadto wyróżniają go niska palność oraz bardzo wysoka stabilizacja chemiczna. Grubość płyt używanych do produkcji komór chłodniczych jest uzależniona od współczynnika przenikania ciepła, a drzwi posiadają doskonałą izolację cieplną. Wewnętrzna przestrzeń wypełniona jest pianką poliuretanową. W każdej komorze znajduje się termostat chroniący przed przegrzaniem. W większości komór montowane są kurtyny paskowe, które w dużym stopniu ograniczają ilość ciepła, które dostaje się do wewnątrz podczas otwierania drzwi.

Właściwości komór chłodniczych

Temperatura otoczenia ma decydujący wpływ na chemiczne i mikrobiologiczne procesy, które zachodzą w artykułach spożywczych. Niska temperatura spowalnia proces psucia się żywności. Im niższa temperatura, tym bardziej spowolniony jest przebieg reakcji chemicznych w produktach. Dlatego do przechowywania produktów spożywczych stosowane są różnego typu komory chłodnicze, dostosowane do konkretnych potrzeb. Urządzenia można zamówić w Firmie Instal-Tech, która dostosuje do indywidualnych potrzeb klienta. Komory stanowią zamkniętą przestrzeń otoczoną przegrodami, w których utrzymywana jest odpowiednia temperatura. Klasyczne komory utrzymują temperaturę od 0 do 10 stopni Celsjusza, mroźne od minus 5 do minus 25 stopni, mroźne głębokiego mrożenia utrzymują temperaturę około minus 30 stopni oraz komory z atmosferą kontrolowaną. Wszystkie komory posiadają potrzebne  atesty i spełniają wymogi sanitarne. Dzięki takim urządzeniom żywność się nie psuje, zachowuje swój smak i zapach.