Blog

Jakie rodzaje urządzeń chłodniczych stosuje się w przemyśle?

By 26 maja 2022 maj 16th, 2023 No Comments
lodówki przemysłowe

Szczególnie przemysł spożywczy, ale również farmaceutyczny, wymagają na etapie produkcji oraz kolejno magazynowania zapewnienia odpowiednich warunków, aby wyroby nie traciły na jakości.

Konieczność utrzymania niskiej temperatury

Firma Instal-Tech Sp.z o.o. dostarcza na rynek rozwiązania, które sprzyjają produkcji i przechowywaniu m.in. żywności. Jest to kluczowe, ponieważ wiele wyrobów, gdyby nie było schładzanych, zwyczajnie by się popsuło. Warto zauważyć, że firmy bardzo poważnie podchodzą do kwestii wytwórstwa oraz dalszych procesów logistycznych. Komory chłodnicze muszą zapewnić odpowiednio niską temperaturę, tak na etapie składowania w punkcie A, podczas transportu do punktu B i już na miejscu. Niezbędne jest ograniczenia strat i maksymalne skracanie momentu przerwania ciągu chłodniczego. W przeciwnym razie żywność może zacząć się psuć i do klienta trafi niepełnowartościowy produkt.

Jakiego rodzaju urządzenia chłodnicze można spotkać?

Podstawowym rodzajem urządzeń, który stanowi elementarny element przechowywania żywności są komory mroźnicze oraz chłodnicze. W nich przetrzymywane są produkty w temperaturze z zakresu 0-10 stopni, dla chłodnic, oraz od -5 do -25 stopni dla mroźniczych, dla głębokie zmrożenia urządzenia osiągają wartość nawet -30 stopni. Cechują się one wieloma zaletami, które są niezbędne z punktu widzenia użytkowania – wytrzymałość wynikająca z połączenia stali oraz pianki poliuretanowej, wysoka odporność dyfuzyjna oraz na gnicie, izolacyjność cieplna, bezwonność i chemiczna stabilność. Przemysłowe instalacje chłodnicze są o wiele bardziej rozbudowane. W ich skład wchodzą chłodnice, sprężarki, skraplacze, przyrządy pomiarowe, wentylatory czy rurociągi. Proces obróbki wspierają m.in. szybkozmrażacze, maszyny do lodu, stoły chłodnicze. Kluczowe są także systemy monitorujące pozwalające na wgląd w poziom schłodzenia produktów na każdym etapie magazynowania oraz transportowania.