Blog

Czym jest i jak działa rekuperacja?

By 15 lipca 2022 maj 16th, 2023 No Comments
zielone rury od rekuperacji

Rekuperacja to skrótowe określenie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta nowoczesna metoda zastąpiła stare sposoby wietrzenia wnętrza domu, które polegały na budowie kominów do wentylacji naturalnej, przy jednoczesnym doprowadzeniu z zewnątrz świeżego powietrza. Na czym polega działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i jakie są zalety jej stosowania?

Jak działa system wentylacji domu z rekuperacją

System rekuperacji umożliwia odzyskiwanie ciepła w okresie zimy oraz chłodu w okresie lata. Głównym elementem układu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna, która składa się z dwóch rodzajów kanałów – oddzielnych dla powietrza nawiewanego z zewnątrz do pomieszczeń suchych oraz dla powietrza wyciąganego z pomieszczeń mokrych. Cała instalacja wentylacyjna zbudowana jest z kanałów o odpowiednich średnicach – dużych, prowadzących do czerpni i wyrzutni oraz rozdzielaczy, a także mniejszych, które prowadzą od rozdzielaczy do każdego pomieszczenia. Strumienie powietrza nawiewanego i wyciąganego nie mieszają się, natomiast w wymienniku ciepła dochodzi do wyrównania ich temperatur. Ilość powietrza w obu kanałach regulowana jest przy pomocy anemostatów. To specjalne zawory, które  regulują ilość powietrza dostarczanego i usuwanego z pomieszczenia.

Zalety wykorzystanie rekuperacji

Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest całą dobę, niezależnie od pory roku. Powietrze ma zawsze niską zawartość dwutlenku węgla, a ponadto pozbawione jest nadmiernej wilgotności, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń i kurzu. Wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na energię pierwotną. A to przekłada się na spore oszczędności finansowe. System rekuperacji wyposażyć także można w filtr antysmogowy. Dodatkową zaletą jest brak przeciągów oraz much i komarów.