Blog

Najczęstsze usterki chłodnicze

By 3 listopada 2022 maj 16th, 2023 No Comments
urządzenie chłodnicze w komorze chłodniczej

Urządzenia chłodnicze, takie jak chłodnie, to wysokiej jakości konstrukcje, tworzone tak, by zapewniać bezproblemową pracę. Niestety, niekiedy dochodzi do ich uszkodzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie są najczęstsze awarie układów chłodniczych?

Jednym z najczęściej psujących się elementów układów chłodniczych jest agregat. Przyczyną problemów z jego funkcjonowaniem jest zanieczyszczenie wymienników ciepła, czyli zanieczyszczenie układu, parowników czy skraplaczy.

Komory chłodnicze mogą ulegać takim awariom, jak:

  • ulatnianie się czynnika chłodniczego, co może być spowodowane np. brakiem regularnych i dokładnych przeglądów lub awarią czujników (może dojść do ich zepsucia lub złej kalibracji),
  • zapchanie (duży wpływ mają czynniki zewnętrzne), zapowietrzenie (może do niego dojść np. podczas naprawy lub nawet przy pierwszym uruchomieniu) i brak ciśnienia (jego poziom może spaść np. wtedy, gdy zbiorniki kompensacyjne nie zostały dobrane do wielkości instalacji),
  • zalanie czynnikiem chłodniczym i utrata oleju, a co za tym idzie oblodzony parownik, nieodpowiednia rurka kapilarna, nadmiar oleju, źle ustawiony zawór rozprężny, zassanie ciekłego czynnika chłodniczego, które grozi zniszczeniem elementów mechanicznych. 

Co zrobić w razie awarii urządzenia chłodniczego?

Jak już wspomnieliśmy, bezproblemowe działanie urządzeń chłodniczych zależy w dużej mierze od regularnych serwisów i wczesnego wykrywania usterek. Jeśli jednak zauważyliśmy niepokojące objawy, konieczne staje się szybkie działanie i skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu. Należy bowiem pamiętać, że nawet mała usterka może prowadzić do niesprawności całego układu, a co za tym idzie do zwiększających się kosztów naprawy i start towaru.