
Urządzenia chłodnicze, takie jak chłodnie, to wysokiej jakości konstrukcje, tworzone tak, by zapewniać bezproblemową pracę. Niestety, niekiedy dochodzi do ich uszkodzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jakie są najczęstsze awarie układów chłodniczych?
Jednym z najczęściej psujących się elementów układów chłodniczych jest agregat. Przyczyną problemów z jego funkcjonowaniem jest zanieczyszczenie wymienników ciepła, czyli zanieczyszczenie układu, parowników czy skraplaczy.
Komory chłodnicze mogą ulegać takim awariom, jak:
- ulatnianie się czynnika chłodniczego, co może być spowodowane np. brakiem regularnych i dokładnych przeglądów lub awarią czujników (może dojść do ich zepsucia lub złej kalibracji),
- zapchanie (duży wpływ mają czynniki zewnętrzne), zapowietrzenie (może do niego dojść np. podczas naprawy lub nawet przy pierwszym uruchomieniu) i brak ciśnienia (jego poziom może spaść np. wtedy, gdy zbiorniki kompensacyjne nie zostały dobrane do wielkości instalacji),
- zalanie czynnikiem chłodniczym i utrata oleju, a co za tym idzie oblodzony parownik, nieodpowiednia rurka kapilarna, nadmiar oleju, źle ustawiony zawór rozprężny, zassanie ciekłego czynnika chłodniczego, które grozi zniszczeniem elementów mechanicznych.
Co zrobić w razie awarii urządzenia chłodniczego?
Jak już wspomnieliśmy, bezproblemowe działanie urządzeń chłodniczych zależy w dużej mierze od regularnych serwisów i wczesnego wykrywania usterek. Jeśli jednak zauważyliśmy niepokojące objawy, konieczne staje się szybkie działanie i skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu. Należy bowiem pamiętać, że nawet mała usterka może prowadzić do niesprawności całego układu, a co za tym idzie do zwiększających się kosztów naprawy i start towaru.